Drony už několik let patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky, létají s nimi děti i nadšení tatínkové. Dají se s nimi vyvádět různé akrobatické kousky a natáčet působivé záběry z ptačí perspektivy.

První létací pokusy jsou sice trochu dřina, ovšem jakmile si na čtyři vrtule a jejich fungování zvyknete, budete po nebi plachtit stejně snadno, jako kdybyste jezdili s autíčkem na ovládání. Už jste přemýšleli, že byste si pořídili drona?

Drony jsou budoucnost

Podle odborníků nemají největší potenciál do budoucna samořídící auta ani jiné podobné technologie, nýbrž drony. Jako obrovskou výhodu vnímají fakt, že drony dokážou cestovat ve třech dimenzích, zatímco auta zvládají jen dvě. Dostanou se i do těžko přístupných míst, čehož už se dávno využívá – například roznáší dodávky léků v rozvojových zemích. Důležitým faktorem napomáhajícím jejich rozšíření je rovněž cena. Nejdražší bezpilotní letouny sice stojí téměř dvě stě tisíc, nicméně běžnému člověku postačí model z pár tisícovek. Umí toho také dost.

Každý správný milovník technologií by si tedy měl létání s dronem vyzkoušet. Jestliže vám přijde hloupé kupovat si tuto hračku pro sebe, pořiďte ji dětem. Určitě budou potřebovat pomoc minimálně ze začátku. Létání není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Výběr je obrovský

Prvotním nelehkým úkolem je ovšem už samotný výběr drona. Sortiment je velmi obsáhlý od kousků za pár stovek až třeba po 160 000 Kč. Jistě znáte, minimálně z obrázků, kvadrokoptéry DJI Phantom, které patří k úplné špičce. Ty jsou ale pro začátečníky zcela zbytečně drahé. Buďte skromnější a zaměřte se na rc drony v řádech několika tisíc korun. Ty dražší samozřejmě nabídnou více funkcí, ale na naučení bohatě postačí levnější varianta.

Dron

Chcete-li s dronem provádět akrobatické kousky, pořiďte si raději menší model, ten bude obratnější. Jestliže vám jde primárně o natáčení světa z ptačí perspektivy, dbejte na dobré rozlišení kamery a sledujte, zda umí dron nahrávat pouze na paměťovou kartu, nebo zvládne přenášet live video. Dobré je, pokud má kvadrokoptéra GPS mód, pomocí nějž si na mapě určíte, kam chcete letět a dron tam doletí. Některé modely se umí i samy vrátit „domů“, ty dražší zvládají dokonce sledovat určitý objekt, což se hodí, jestliže máte v plánu se například natáčet na svahu při lyžování.

Co je ještě dobré, je možnost odepnout kameru pro akrobatické létání. Vhod přijde i osvětlení při létání za šera, sledujte rovněž letové režimy – některé kvadrokoptéry mají zvlášť režim pro začátečníky, pokročilé a profesionály. A nezapomeňte se dívat na to, jak se vůbec dron ovládá. Buď budete mít speciální ovladač, nebo to půjde z aplikace přes telefon či tablet.

Při létání platí určitá pravidla

Kvadrokoptéru si může pořídit kdokoliv, a pokud ji nebude používat ke komerčním účelům, nepotřebuje pilotní průkaz. Možná je to škoda, protože se přece jenom stává účastníkem vzdušného provozu a školení o tom, jak se zde chovat, by kolikrát neuškodilo. Základní pravidlo je ovšem jasné: Používejte vlastní rozum.

Ze začátku budete nejspíš v pokušení zkusit s dronem vzletět doma. Nedělejte to, protože nezkušenému pilotovi by se snadno mohlo stát, že rozbije jak drona, tak třeba drahou televizi v obývacím pokoji. Vyjděte raději na louku za město, kde v širokém dalekém okolí není žádná překážka. To je vhodné místo pro létání. Obecně se nedoporučuje létat v zástavbách, po celé ČR je dokonce několik úplně zapovězených oblastí (prostory u letišť či jaderných elektráren).

Také je potřeba zmínit, že rc drony s kamerou by rozhodně neměly sloužit ke špehování ostatních lidí. Natáčet soukromí osob je přísně zakázané podle zákona o ochraně osobních údajů. Nehledě na to, že při létání nad sousedovou zahradou byste mohli nedopatřením něco rozbít. Škodu pak pochopitelně platí pilot.

Dron

Tip na závěr: Svou kvadrokoptéru si vyberte také tak, aby na ni byly snadno sehnatelné náhradní díly. Počítejte s tím, že se určitě něco pokazí. A není od věci, když si zakoupíte náhradní baterii, protože i ty nejlepší modely vydrží ve vzduchu maximálně 30 minut. Budete-li mít náhradní energii, jen vyměníte baterku a letíte dál. Podívejte se například do e-shopu specializovaného na RC modely Peckamodel.cz, kde ke spoustě prodávaných modelů nabízí i náhradní vrtule, motory apod.