Posílání fotek emailem, to není sexy. Co takhle to zkusit jinak, třeba sdílení přes nějaké internetové úložiště. Je to snadné a neucpávají se tím emailové schránky.

Nemám v zásadě nic proti posílání příloh emailem, jen nesmí být moc velké… Jako správce emailových serverů to nemám rád a mám proto nastavené nějaké omezení pro velikost emailových zpráv. Kapacita mailboxů dnes může být obrovská, třeba Exchange Online má již 50GB. Ale ne každý má takové možnosti a leckdo musí pracovat s mailboxem kapacity nízké. Tento článek je příkladem, jak to dělat jinak, jednodušeji. Netýká se to jen fotek, ale veškerých různých větších dat, které je potřeba doručit přes internet. Fotky uvádím jako nejlepší příklad.

Přehled maximální velikosti odesílaného emailu: Exchange Online: 25MB (výchozí hodnota), Gmail: 25MB, Seznam: 9MB.

Většina běžných uživatelů má naučen stejný postup od dob, co začali používat email a digitální foto. Posílání fotek emailem, rozdělených do několika emailů, aby byla velikost  zprávy v limitu a vše bylo doručeno příjemci. Příjemce může mít nakonec i jiné limity než odesílatel a zpráva se přesto vrátí jako nedoručitelná. Zmenšování nebo komprimace fotek je většinou nežádoucí. Tak jak na to?

Já používám OneDrive (Dříve SkyDrive), proto sdílení dat přes OneDrive uvedu jako příklad. Potřeba je k tomu účet na MS, který lze vytvořit zde. Uživatelé Windows 8 nebo Windows Phone ho již pravděpodobně budou mít. Pak se musí aktivovat OneDrive. Zdarma je 15GB prostoru, další prostor se dá dokoupit nebo získat různými bonusy. Například zálohováním fotek z telefonu se získají další 3GB a když se někdo další registruje přes váš odkaz, tak dostanete bonus 0,5GB (maximálně 5GB) a dotyčný také získá 0,5GB navíc. Takže jestli mi bude chtít někdo udělat radost a také získat půl GB navíc, může k registraci použít tento odkaz.

Tím je hotový krok první a další postup je o nahrání dat do cloudového úložiště. Lze si vybrat z několika možností – nahrávat data jednoduše přes webový prohlížeč nebo pomocí aplikace OneDrive, která je dostupná pro všechny běžné platformy (Windows 8 ji již mají v sobě, tak stačí OneDrive jen aktivovat přihlášením se). Aplikace zajistí synchronizaci dat z příslušných složek s cloudovým úložištěm. Pro můj příklad synchronizuji složku s obrázky. Ve webovém prohlížeči si ji zobrazím a vyberu sdílení. Ke sdílení lze pozvat konkrétní kontakty pomocí emailové adresy (není podmínkou MS Live ID) a zvolit zda mohou data editovat nebo jen prohlížet. Další možností je sdílet přes odkaz, což je nejjednodušší. Kdo nebude mít odkaz, ten fotky nezobrazí. Vytvořený odkaz se vloží do emailu a odešle. Velikost emailové zprávy je minimální a příjemce si může po kliknutí na odkaz zobrazit či stáhnout kompletní foto album s fotkami v plném rozlišení a kvalitě.

Jednoduché 🙂 Existuje hodně způsobů jak dokumenty nebo fotky sdílet, v principu je to ale stejné, jako popisovaný postup. Tak ať si každý najde to své, co mu bude vyhovovat: Google Disk a Picasa (Google+), Dropbox, Zonerama, Rajce, flickr.