Příchodem výročního update pro Windows 10, se prohlížeč Microsoft Edge dočkal podpory doplňků. V době vzniku tohoto článku jich je zatím jen 12. Nabídka se brzy rozroste, protože port stávajících doplňků jiných prohlížečů je prý velmi snadný.

Dejme tomu, že jste po výroční aktualizaci Windows 10 začali více používat nový prohlížeč Microsoft Edge a používáte také oblíbený manažér hesel LastPass. Zatím jediný, který má pro Edge doplněk. Migrace na Edge je tak velmi snadná, protože vaše hesla pro přístupy k webovým stránkám, sítím a službám máte uložena v LastPass. Snadno je tedy můžete po nainstalování doplňku pro LastPass v prohlížeči Microsoft Edge začít používat.

Je tu ale pár věcí, na které je dobré si dát pozor. Pokud jste již ve vašem systému dříve Internet Explorer a Edge používali, možná skrze tyto prohlížeče máte nějaká pověření již uložená. Upřesním to, hesla se neukládají v prohlížečích, ale v systémovém úložišti – Správce pověření (Credential Manager). Do tohoto umístění se ukládají i pověření z dalších aplikací, jako je Outlook, aplikace ze Store a tak dále. Ty teď řešit nebudeme, jde nám jen o ty ze zmíněných prohlížečů.

Uložená webová pověření nelze ze Správce pověření smazat najednou, ani podle nějakého filtru, škoda. Je k tomu jiná cesta, která plyne z historické provázanosti systému Windows a prohlížeče Internet Explorer. Totiž ani v novém MS Edge nejdou uložená pověření smazat najednou, jen po jednom (zatím). Tou pohodlnou cestou pro smazání všech webových pověření týkajících se prohlížečů IE a Edge je jít do nastavení IE a smazat tam všechna hesla na jedno kliknutí. Postup je níže na obrázku.

Proč to všechno – protože používáním manažeru hesel je zbytečné, ba i nebezpečné mít svá pověření uložená na více místech. Navíc mít hesla uložená v prohlížečích se obecně vůbec nedoporučuje. Po vymazání hesel ještě nezapomeňte rovnou v prohlížečích zrušit výzvy k ukládání hesel a tuto funkci úplně vypnout.