Bez rychlého vyhledávání informací na počítači, internetu, kdekoliv, by byl dnes velmi těžký život. Dostupnost potřebných informací během mrknutí oka je dnes naprosto běžný standard. Ale co s tím, když se vyhledávání ve Windows pokazí?

V článku se budeme bavit jen o vyhledávání ve Windows. Konkrétně ve Windows 10, ale návod bude pravděpodobně sedět i na starší verze Windows (8/7). Jako příklad dám svůj domácí počítač, který používám na různé testování a převážně pro práci sysadmina. Můj systém už toho má mnoho za sebou. Přežil několik kompletních výměn hardware a mnoho upgrade operačního systému, počínaje úplně první verzí Windows 8. Tak sem tam potřebuje něco poštelovat a usměrnit. Jinak vše kupodivu funguje dobře, spolehlivě až na občasné výpadky vyhledávání.

Když jednoho dne zjistíte, že systém nenajde nové soubory, jen ty staršího data, nebo nenajde vůbec nic, je zle. Problém bude pravděpodobně také v Outlooku a práce s Outlookem bez vyhledávání je téměř nemožná.

V prvé řadě se mrkněte do nastavení indexace (funkce, která zajišťuje rychlé vyhledávání), jestli jsou do indexace zahrnuty všechny složky a aplikace, ve kterých potřebujete vyhledávat. Vymažte a znova sestavte databázi indexovaných dat.

Postup je Ovládací panely > Možnosti indexování > Upřesnit > Znovu sestavit.

Obyčejně jen nové sestavení indexu nepomůže. Tak se musí více do hloubky.

Pokud nefunguje vyhledávání jen v Outlooku a používáte poštovní server Exchange. Tak zkuste vymazat jen *.ost soubor a nechat vytvořit nový.

Druhý, spolehlivější postup jak opravit vyhledávání, je ruční vymazání indexační databáze. Pro to je potřeba nejdříve zastavit službu Windows Search. Otevřete si služby (Winkey + R > services.msc). Najděte službu Windows Search a zastavte ji. Pro jistotu její spouštění zakažte, dočasně.

Dále otevřete průzkumník a najděte si cestu k indexační databázi. Standardně je umístěna na C:\ProgramData\Microsoft\Search. Veškerý obsah složky Search smažte.

Opět povolte spouštění služby Windows Search a nastavte Typ spouštění: Automaticky (Zpožděné spuštění) a ihned restartujte počítač.

Nechte systému nějakou dobu na dokončení nové indexace a vyhledávání by zase mělo fungovat. Raději píši mělo, protože s indexací ve Windows člověk nikdy neví, na čem je.